prawnik wrocław logo
BLOG
Slider

Klienci często zadają pytanie jak szybko się rozwieść i ile czeka się na wyznaczenie przez Sąd sprawy o rozwód. Jest to pytanie, na które nie ma jednej i łatwej odpowiedzi.

Jeżeli chodzi o wyznaczenie sprawy przez Sąd, wszystko zależy, od ilości spraw, które wpływają do referatu danego Sądu oraz okres czasu w jakim sprawa wpływa do Sądu. Dłużej czeka się na wyznaczenie terminu rozprawy przez Sąd w okresie świąt lub wakacji.

Sprawnie przeprowadzony rozwód

Natomiast, osobna kwestia, to sprawne i możliwie szybkie przeprowadzenie sprawy o rozwód. Tutaj wszystko zależy od oczekiwań jednej i drugiej strony postępowania rozwodowego, a wskazanych w pozwie o rozwód i odpowiedzi na pozew. Jeżeli drugi z małżonków zgadza się z treścią pozwu, sprawa o rozwód może ograniczyć się do jednego terminu rozprawy, na której Sąd wyda wyrok. Oczywiście wyrok Sądu, aby był skuteczny musi się uprawomocnić.

Zgodne żądania stron

Jeżeli małżonkowie są zgodni w kwestii rozwodu to taki rozwód jest nie tylko „szybki”, ale także najmniej dotkliwy do obydwu stron. Sprawy rozwodowe często wiążą się z silnymi emocjami dla małżonków. Jeżeli małżonek wnoszący sprawę o rozwód pragnie uniknąć nadmiernych emocji, warto rozważyć wniesienia pozwu bez orzekania o winie. Nie oznacza to jednak, że jeżeli pozew o rozwód zawiera inne żądania, takie jak dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem czy alimentów na rzecz małoletniego dziecka, sprawa o rozwód potrwa dłużej. Jak już pisałam, jeżeli małżonkowie są zgodni również w tych kwestiach, sprawa o rozwód może zakończyć się na jednym terminie.

Bez wątpienia, sprawa o rozwód znacznie się komplikuje, jeżeli małżonek domaga się w rozwodzie orzekania przez Sąd o winie drugiego małżonka czy też alimentów na swoją rzecz. Wiąże się to przede wszystkim, z koniecznością przeprowadzenia przez Sąd znacznie obszerniejszego postępowania dowodowego. Szczególnie, gdy każda ze stron, zgłosi dowód z przesłuchania kilku, a nawet kilkunastu świadków.

To w jaki sposób zostanie przeprowadzona sprawa o rozwód wynika głównie z sytuacji pomiędzy małżonkami oraz ich wzajemnych oczekiwań. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co w danej sytuacji, jest najlepszym rozwiązaniem zawsze można skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Adwokat rozwodowy w czasie spotkania z Klientem, nie tylko zrozumie sytuację Klienta, ale pomoże Mu również wybrać najlepsze dla Niego rozwiązanie w kwestii rozwodu.

Sąd właściwy w sprawie o rozwód

W ramach przypomnienia, jeżeli małżonek chce samodzielnie wnieść sprawę o rozwód, o tym jak sprecyzować żądanie pozwu, jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód, ile wynosi opłata od pozwu oraz jaki Sąd jest właściwy do orzekania w sprawie o rozwód, pisałam we wcześniejszych wpisach na blogu.

Adwokat rodzinny – Izabela Baran

Więcej o sprawach rozwodowych i rodzinnych przeczytają Państwo w innych artykułach adwokat Izabeli Baran

Ubi societas, ibi ius
Gdzie społeczeństwo, tam prawo.
Slider
  • Bardzo potrzebowałam pomocy adwokata. Na pierwsze spotkanie w Kancelarii z Panią Izabelą szłam zestresowana. Niepotrzebnie. Profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy. Na pytania Pani Izabela odpowiada cierpliwie i spokojnie. Kompetentna, doświadczona, cierpliwa i ciepła. Stały kontakt i informowanie na bieżąco o toku sprawy. Spotkania i prowadzenie mojej sprawy przez Panią Adwokat Izabelę Baran przekroczyły moje oczekiwania .Serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie .
    Barbara Nowacki
  • 1
  • 2
  • 3