prawnik wrocław logo
BLOG
Slider

Odrzucenie spadku i rzeczenie się dziedziczenia prowadzi do sytuacji, w której osoba, która odrzuciła spadek lub zrzekła się dziedziczenia nie będzie dziedziczyć po spadkodawcy. Odrzucenie spadku ma miejsce po śmierci spadkodawcy. Natomiast, zrzeczenie się dziedziczenia ma miejsce jeszcze za życia spadkodawcy. Obydwie czynności muszą przybrać odpowiednią formę dla swojej ważności i skuteczności.

 

Zrzeczenie się dziedziczenia spadku

Zrzeczenie się dziedziczenia prawa do spadku odbywa się w formie aktu notarialnego. Do aktu notarialnego staje spadkodawca i osoby uprawnione na podstawie dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z powyższym, zrzeczenie się dziedziczenia praw do spadku może nastąpić jedynie w formie aktu notarialnego i tylko pomiędzy spadkodawcą i jego spadkobiercami ustawowymi. W innym przypadku zrzeczenie się praw do spadku nie będzie skuteczne.

Odrzucenie spadku z testamentu

Odrzucenie spadku odbywa się po śmierci spadkodawcy. Odrzucenia spadku można dokonać przed sądem lub przed notariuszem w terminie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku lub do chwili powzięcia informacji o powołaniu do spadku. Spadek można odrzucić zarówno z testamentu jak i z ustawy. Istnieje również możliwość odrzucenia spadku tylko z testamentu, a przyjęcie spadku z ustawy.

Sprawy spadkowe

Trudne sprawy spadkowe dotyczące odrzucenia spadku mają to do siebie, że w przypadku odrzucenia spadku termin ustawowy na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy. Ponadto, zarówno w przypadku odrzucenia spadku jak i zrzeczenia się dziedziczenia, dla ważności tych czynności, muszą one zostać dokonane w odpowiedniej formie.

adwokat Izabela Baran

Ubi societas, ibi ius
Gdzie społeczeństwo, tam prawo.
Slider
  • Bardzo potrzebowałam pomocy adwokata. Na pierwsze spotkanie w Kancelarii z Panią Izabelą szłam zestresowana. Niepotrzebnie. Profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy. Na pytania Pani Izabela odpowiada cierpliwie i spokojnie. Kompetentna, doświadczona, cierpliwa i ciepła. Stały kontakt i informowanie na bieżąco o toku sprawy. Spotkania i prowadzenie mojej sprawy przez Panią Adwokat Izabelę Baran przekroczyły moje oczekiwania .Serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie .
    Barbara Nowacki
  • 1
  • 2
  • 3