prawnik wrocław logo
BLOG
Slider

Zdrada małżeńska może być podstawą orzeczenia rozwodu z winą , jeśli małżonek niewinny o takie orzeczenie rozwodu wnosi. Oczywiście, zdrada małżeńska nie jest jedyną przyczyną orzeczenia rozwodu z winą. Są również inne sytuacje, w małżeństwie stron, które doprowadzają do orzeczenia rozwodu z winą.

Co to jest zdrada małżeńska?

Tutaj odpowiedź niby wydaje się oczywista, ale nie dla każdego. Nie zawsze małżonek wie o zdradzie małżeńskiej drugiego małżonka, a gdy decyduje się na rozwód nie ma wiedzy, że może domagać rozwodu z takim właśnie rozstrzygnięciem.

Zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie

Jak już wskazałam, małżonek niewinny może domagać się rozwodu z orzeczeniem o winie, ale nie musi. Jest to decyzja małżonka niewinnego. Bardzo często sprawy z orzeczeniem o winie są odbieranie emocjonalnie przez strony postępowania rozwodowego, dlatego, jeśli np. małżonek niewinny nie chce domagać się alimentów na swoją rzecz od małżonka winnego, to rezygnuje z orzeczenia rozwodu z orzekaniem o winie.

Pozew o rozwód

Jeśli pozew o rozwód wnosi do Sądu małżonek niewinny, może wraz z pozwem wnieść o orzeczenie rozwodu z orzekaniem o winie. Jeśli natomiast, mamy taką sytuację, że pozew o rozwód wnosi małżonek winny, to drugi z małżonków składając odpowiedź na pozew, jeśli chce dochodzić orzeczenia rozwodu z orzekaniem o winie, winien takie żądanie zgłosić w odpowiedzi na pozew. Często też zdarza się sytuacja, w której w toku sprawy, ujawnia się fakt zdrady małżeńskiej. W takiej sytuacji również małżonek niewinny może zgłosić żądanie orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie. Pamiętać przy tym należy, że winię drugiego małżonka – zdradę małżeńską – należy wykazać w sprawie o rozwód. W tym celu sąd przeprowadzi postępowanie dowodowe, które będzie podstawą orzeczenia rozwodu. Dowodem w takiej sprawie może być np. dowód z dokumentu, np. zdjęcia, raport detektywa, jak również dowód z przesłuchania świadka.

Opłata od pozwu o rozwód z orzekaniem o winie jak i bez orzekania o winie jest taka sama i wynosi 600 złotych. Więcej informacji o tym, jakie dokumenty są potrzebne do pozwu o rozwód, w tym do pozwu o rozwód z orzekaniem o winie, można uzyskać w moich wpisach:

https://izabelabaran.pl/blog/76-rozwod-koszt-dokumenty-informacje-podstawowe
https://izabelabaran.pl/blog/26-jakie-dokumenty-sa-potrzebne-do-pozwu-o-rozwod
https://izabelabaran.pl/blog/13-rozwod-istotne-kwestie

Potrzebujesz pomocy prawnika w sprawie o rozwód ? Skontaktuj się z nami!

Zdrada, a rozwód

Zdrada małżeńska, może, ale nie musi, prowadzić do rozwodu z orzekaniem o winie. Wszystko zależy od decyzji małżonka niewinnego, posiadanych przez tego małżonka dowodów zdrady małżonka winnego oraz tego czy faktycznie chce domagać się orzeczenia przez sąd rozwodu z orzekaniem o winie czy nie.
Nie ma przy tym znaczenia, czy to rozwód z winy żony czy rozwód z winy męża. W takiej sytuacji regulacje prawne są takie same dla obojga małżonków i tam samo jest przeprowadzane postępowanie dowodowe przez sąd w przypadku orzekania o winie małżonka.

adwokat Izabela Baran

 

Ubi societas, ibi ius
Gdzie społeczeństwo, tam prawo.
Slider
  • Bardzo potrzebowałam pomocy adwokata. Na pierwsze spotkanie w Kancelarii z Panią Izabelą szłam zestresowana. Niepotrzebnie. Profesjonalne i indywidualne podejście do sprawy. Na pytania Pani Izabela odpowiada cierpliwie i spokojnie. Kompetentna, doświadczona, cierpliwa i ciepła. Stały kontakt i informowanie na bieżąco o toku sprawy. Spotkania i prowadzenie mojej sprawy przez Panią Adwokat Izabelę Baran przekroczyły moje oczekiwania .Serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie .
    Barbara Nowacki
  • 1
  • 2
  • 3